ASSAPAN



Kiedy assapan siedzi na drzewie wygląda jak zwyczjny gryzoń. Potrafi jednak z lekkością ptaka przelecieć z drzewa na drzewo.



TRYB ŻYCIA

Assapan północnoamerykański żyje wysoko w koronach drzew, gdzie najlepiej wykorzystuje swe umiętności, przelatując z jednego drzewa na drugie. Assapan może przelecieć nawet do pięćdziesięciu metrów. Dzięki temu może się nie obawiać wrogów nadchodzących z ziemi, staje się jednak łatwym łupem ptaków drapieżnych, przede wszystkim orłów i jastrzębi. Dlatego też w ciągu dnia zazwyczaj śpi, a na poszukiwania wyrusza w nocy, kiedy jedynym zagrożeniem są wielkie sowy. O świcie assapan powraca do swojego schronienia - najczęściej są nim dziuple - gdzie przesypia większość dnia. W lecie assapany żyją samotnie, lecz zimą tworzą stadka liczące nawet dwadzieścia sztuk.

ROZMNAŻENIE


Mniej więcej 40 dni po zapłodnieniu samica rodzi od 2-6 młodych, które na początku są zupełnie bezradne. Kiedy młode skończą dwa miesiące rozpoczynają próbne loty pod nadzorem matki. Jeśli młody assapan spadnie, matka prezentuje mu odbicie, latanie i lądowanie. Kiedy assapany dorosną, polują z matką aż do następnej wiosny. Gdy przyjdzie wiosna rodzina się rozdziela.


POŻYWIENIE I POLOWANIE


Assapan należy do zwierząt mało wybrednych, żywi się prawie wszystkim. Je orzeszki, nasiona, grzyby, porosty, pająki, miękie owoce, owady i pędy. Większość pożywienia assapan zjada na miejscu, tylko niektóre nasiona i orzeszki gromadzi na zimę. Jak większość ssaków nocnych, assapan ma wielkie oczy i dobrze widzi w ciemności. Bystremu wzrokowi towarzyszy dobry słuch i włosy czuciowe, pomagające przy poszukiwaniu pożywienia.