KOZIOROŻEC ALPEJSKI



Koziorożec alpejski żyje na dużych wysokościach w Alpach i innych górach centralnej Europy. Dawniej masowano na niego polowano i był już na granicy wyginięcia, obecnie jest objęty ochroną.



TRYB ŻYCIA

Samce i samice koziorożca alpejskiego przez większość roku żyją w odrębnych stadach,które są dość liczne. Tylko bardzo stare kozły prowadzą samotne życie. Jedynie na dość krótki czas obie płcie smotykają się i żyją razem. Zazwyczaj dominujący samiec tworzy harem kilku samic. Koziorożec alpejski jest zwierzęciem aktywnym w dzień. Rano wychodzi na żer, przesuwa się po górskich zboczach i łąkach alpejskich aż na wysoko położone obszary. Przebywa na wysokości od 2000 do 3000m n.p.m. W razie zagrożenia kozorożec zręcznie znika w kryjówce między skałami. Ponieważ ma bardzo dobry słuch, węch oraz wzrok wyczuwa niebezpieczeństwo. Wrogami koziorożców są wilki, niedzwiedzie, rysie i lisy.

ROZMNAŻANIE


Pora rykowiska wypada w grudzień i styczeń. Trwa około 10 dni i kozły są wtedy barzo pobudzone i agresywne. Już wcześniej samice walczą o samice. W tych starciach nie do chodzi do poważniejszych obrażeń. Najstarsze smce mają najwięcej herm, które dochodzą do 12 samic. Po 165-170 dnich, najczęściej w czerwcu,samica rodzi średnio jedno, dwa młode. Matka opiekuję się nim przez rok.

POŻYWIENIE


Kziorożec alpejski wychodzi na żar wczesnym rankiem i pasie się przez cały dzień na łąkach górskich i trawiastych terenach między skałami. Obiada też gałązki krzewów i drzew.Czesto staje na tylnich nogach by siągnąć do liści i gałezi. Najbarziej lubi trawę i niskie rośliny.W południe ze względu na upał, przebywa na wyżej położonych obszarach.