ROPUCHA PASKÓWKA



Ropucha paskówka jest rzadkim gatunkiem. Żyje na łąkach o lekkiej, piaszczystej glebie i na wydmach, gdzie może zagrzebywać się w sypkim gruncie. Ma szybkie reakcje i chwyci każde małe zwierzę, jakie pojawi się w jej pobliżu



ŚRODOWISKO

Ropucha paskówka spędza zimę głęboko w podziemnych norach, gdzie przed mrozem chroni ją nawet sześćdziesięciocentymetrowa warstwa ziemi lub piasku. Wiosną, kiedy słońce ogrzeje powietrze do ok. 12°C, ropucha paskówka wychodzi na powierzchnię. W Europie Środkowej paskówka żyje dziś głównie na nizinach o lekkiej, pulchnej, piaszczystej glebie. Aktywna jest w nocy, ale przy suchej pogodzie odważa się niekiedy opuścić kryjówkę również w ciągu dnia. Krótkie kończyny tylne powodują, że nie skacze jak inne żaby, ale zadziwiająco szybko chodzi lub biega po piasku. Umie się nawet znakomicie wspinać. W odróżnieniu od innych gatunków żab nie jest zbyt dobrym pływakiem, dlatego do wody wchodzi wyłącznie w porze godowej.


POŻYWIENIE


Ropucha paskówka żywi się owadami, pająkami, ślinikami, ślimakami bez skorupy i w skorupie oraz dżdżownicami. Kijanki posuwają się nawet niekiedy do kanibalizmu, jeśli brakuje pożywienia. Ropucha paskówka poluje z reguły w nocy, na ziemi, rzucając się dosłownie na każdy poruszający się obiekt. Jeśli ofiara zatrzyma się, ropucha przestaje się nią interesować, kiedy jednak tylko nieznacznie nawet poruszy się, wysuwa swój długi, lepki język i błyskawicznie chwyta zdobycz. Wielkość łupu ograniczona jest przez wielkość pyska ropuchy, ponieważ musi ona połknąć swą ofiarę w całości. Najpierw lekko rozmiękcza ją, a potem musi" wypchnąć do góry" gałki oczne, aby przepchnąć ofiarę przez przełyk.

STRATEGIA OBRONNA


Dla wielu potencjalnych wrogów połknięcie ropuchy jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ jej skóra wyposażona jest w gruczoły wydzielające jadowitą wydzielinę, pozostawiającą niemiły posmak. Wrony np. najpierw ściągają z ropuchy skórę; czaple, lisy i węże szybko ją połykają, by ropucha nie zdążyła wykorzystać swego mechanizmu obronnego. Niekiedy stosuje inną taktykę. Podobnie jak wiele innych żab, w razie grożącego niebezpieczeństwa nadyma się, by wyglądać na o wiele większą.

ROZMNAŻANIE


Paskówka prawie całe życie spędza na lądzie. Rozmnaża się jednak w wodzie. Zachmurzone niebo prowokuje samce dowyszukaniapłytkiego, ciepłego bajorka. Samice wchodzą na grzbiet samców. W tej pozycji zapładniają jajeczka, które samica wypuszcza do wody. Samice produkują do 4 tysięcy jaj. Z jajeczaek po około 8 dniach wykluwają się kijanki. Na początku są bez kończyn i z ogonem, a póżniej ogon zanika izaczynają im się rozwijać kończyny tylne, a potem przednie.